Każdy właściciel, którego dom jest aktualnie w remoncie, podobnie jak szef placu budowlanego, spotyka się z bardzo ważnym problemem, jakim jest składowanie gruzu. Na każdym placu budowlanym powstają odpadki – to one nazywane są właśnie gruzem. Odpowiednie jego składowanie na terenie budowy pozwala na uniknięcie przykrych konsekwencji, jakimi może być między innymi nałożenie mandatu.

 

Odpowiednie składowanie odpadów – gruzu i nie tylko

 

Zapisy dotyczące odpowiedniej kwestii składowania gruzu, jak również ich wywozu zostały jasno określone przez Ustawę z dnia 14 grudnia 2012 roku. Wyznacza ona miejsce, w którym mają być składowane odpady. Powinno to być:

  • specjalne składowisko odpadów,
  • miejsce podziemne,
  • odpowiedni obiekt.

 

Zostały również określone typy składowisk odpadów – podzielono je na te niebezpieczne, obojętne oraz inne nienależące do żadnej kategorii (np. komunalne).

 

Jak składować i jak usuwać odpady z budowy?

 

Podczas prowadzonych prac – czy to podczas remontu domu jednorodzinnego, czy na placu budowy – należy liczyć się z sytuacją, w której dochodzi do powstania odpadów, np. gruzu. W takich przypadkach konieczne jest posiadanie odpowiednich pojemników, w których będą gromadzone odpadki. Pojemniki do czasowego gromadzenia odpadów to jednak rozwiązanie tymczasowe – należy bowiem zapewnić odpowiednie miejsce do ich magazynowania lub zadbać o ich wywóz. Brak odpowiednich warunków może doprowadzić do sytuacji, kiedy władze miasta wskażą miejsce, w którym trzeba będzie magazynować np. gruz.

 

Wywóz gruzu z budowy – na co zwrócić uwagę?

 

Należy podkreślić, że gruz budowlany nie jest odpadem, który może zostać wyrzucony do kosza na śmieci. Magazynowanie oraz wywóz tego rodzaju materiałów jasno określa wspomniana powyżej ustawa. Gruz może być przechowywany w specjalnych workach. Jeżeli jednak jego ilość jest bardzo duża, wówczas powinien być magazynowany w kontenerach o zdecydowanie większej pojemności.

 

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku sporej ilości gruzu jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm i zamówienie odpowiedniego kontenera. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw, które specjalizują się w dostarczaniu do klienta tego typu pojemników.  Wystarczy zapoznać się z ofertą i wybrać rozwiązanie najbardziej zbliżone do potrzeb i oczekiwań.

 

 

 

 

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246