Wyburzanie budynku jest jedną z podstawowych usług budowlanych świadczonych przez profesjonalne firmy. Bardzo często można znaleźć oferty kupna atrakcyjnej działki, na której znajduje się stary budynek, lecz niestety nie opłaca się go remontować. Wówczas w celu postawienia np. nowoczesnego domu jednorodzinnego konieczne jest przeprowadzenie prac wyburzeniowych. Jak przebiega ten proces?

Wyburzanie budynku – podstawa prawna

 

W celu przeprowadzenia wyburzenia budynku konieczne jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu. Jeszcze do niedawna obowiązkowe było otrzymanie pozwolenia. Po zmianach, które zaszły w prawie budowlanym, proces ten stał się zdecydowanie łatwiejszy. Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, do przeprowadzenia rozbiórki budynku wystarczy dokonanie zgłoszenia. Jednak i ono dotyczy konkretnych budynków:

  • o wysokości poniżej 8 metrów, jeżeli usytuowane są od granicy działki w odległości mniejszej niż połowa ich wysokości,
  • które nie zostały wpisane do rejestru zabytków oraz nie zostały objęte ochroną konserwatora zabytków,
  • na postawienie których nie jest konieczne otrzymanie pozwolenia na budowę.

 

Jeżeli budynek, którego rozbiórka jest planowana, można zaliczyć do powyższych punktów, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w starostwie. Wraz z nim należy przedstawić dokument dotyczący posiadania prawa do dysponowania daną nieruchomością. Właściwy urząd, w którym składane jest pismo, ma 14 dni roboczych na podjęcie decyzji w sprawie. Jeżeli w tym czasie wnioskodawca nie otrzyma negatywnej decyzji, możliwe jest rozpoczęcie prac rozbiórkowych.

 

Wyburzenie budynku – jak zacząć?

 

Jeżeli uzyska się stosowne pozwolenia, można przystąpić do prac rozbiórkowych. Jednak nie jest to tak proste zadanie – nie wystarczy bowiem „po prostu” przystąpić do rozbiórki obiektu. Nie istnieje przepis prawny, który jasno określa, że do przeprowadzania prac budowlanych konieczne jest zatrudnienie profesjonalistów, jednak w celu bezpiecznego i szybkiego procesu warto zdecydować się na profesjonalną firmę. Specjaliści z odpowiednim doświadczeniem z zakresu wyburzania, przeprowadzą proces od początku do końca z zachowaniem najwyższej troski o bezpieczeństwo i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który ograniczy możliwość wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji.

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246