Istnieje kilka rozwiązań w zakresie umocnień stosowanych przy pracach ziemnych czy budowlanych. Ich dobór zależy od kilku czynników, w tym m.in. wielkości wykopu, rodzaju gruntu, czasu utrzymania wykopu itp.

W jakich przypadkach należy wykonać umocnienia?

Odpowiednie umocnienie ścian (przez rozparcie lub podparcie) jest niezbędne w przypadku wykopów o ścianach pionowych. Wyjątkiem są sytuacje, w których wykopy ze ścianami pionowymi mają głębokość do 1 metra przy gruntach zwartych, na terenie nieobciążonym w pasie szerokości równej głębokości wykopu. Przy głębokości większej niż 1 metr, ale nie większej niż 2 metry możliwość wykonania wykopów bez umocnień zależy od wyników badań gruntu i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Zastosowanie szalunków

Szalunki są jednym z rodzajów umocnień stosowanych do nadawania kształtu mieszance betonowej oraz zabezpieczania prac ziemnych. Nasza firma w ramach specjalistycznych usług przewozowych zapewnia m.in. transport szalunków.

Deskowanie (inna nazwa szalunków) wykonywane jest podczas wylewania elementów betonowych, takich jak ławy fundamentowe, stropy, schody czy inne elementy konstrukcyjne budynków. Przy budowie domu stosowane jest tymczasowo, jako rodzaj formy dla wylewanej mieszanki betonowej, która dzięki temu uzyskuje pożądany kształt. W ten sposób świeży beton nie rozlewa się poza wyznaczony obszar aż do momentu zastygnięcia, gdy szalunki są usuwane.

Jednak to nie jedyna funkcja szalunków. Oprócz tego są one wykorzystywane podczas wykopów, stanowiąc element bezpieczeństwa prac ziemnych czy budowlanych. Ich celem w tym przypadku jest ochrona wykopów przed osypywaniem się ziemi. Przed skutkami osuwania się gruntu zabezpieczają nie tylko teren, ale również znajdujące się w pobliżu budynki czy elementy konstrukcyjne, a także ludzi.

Większość szalunków powstaje z desek, chociaż obecnie coraz częściej zastosowanie znajdują również szalunki z drewnianych płyt, wodoodpornej sklejki czy elementów metalowych. Niejednokrotnie osiągają spore rozmiary, dlatego też konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego przewozu tych elementów na teren realizacji prac. W tym przypadku z pomocą przychodzi nasza firma, która zapewnia transport szalunków.

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246