Niwelacja terenu to jedna z najważniejszych czynności mających na celu odpowiednie przygotowanie powierzchni do realizacji późniejszych prac budowlanych. Polega — najogólniej rzecz ujmując — na wyrównaniu (profilowaniu) i ukształtowaniu terenu w celu zapewniania obiektowi prawidłowej stabilności, bez względu na to, czy w przyszłości ma powstać budynek mieszkalny, czy parking. Z tego wpisu dowiesz się, kiedy konieczne jest wykonanie niwelacji terenu i jak przebiega ten proces.

Wskazania do wykonania niwelacji terenu

Niwelacja terenu to jeden z pierwszych etapów prac budowlanych i ziemnych. Tak naprawdę przeprowadzana jest właściwie przy każdym rodzaju prac budowlanych: przy budowie budynków mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych (zanim jeszcze zostaną wylane fundamenty), a także podczas realizacji inwestycji związanych z budową dróg, parkingów, ogrodów, placów itd. W ten sposób przygotowuje się grunt na działce, na której ma powstać nieruchomość, gdyż najczęściej na danym terenie oprócz roślinności pojawiają się również nierówności, górki i wgłębienia, które mogłyby zagrażać konstrukcji.

Jak już zostało wspomniane, niwelacja terenu ma zapewnić optymalną stabilność obiektu. Profesjonalnie wykonane profilowanie pozwala ukształtować teren właściwie w dowolny sposób. Warunkiem jest jednak skorzystanie z usług specjalistów, którzy zapewnią profesjonalną realizację prac. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie niwelacji terenu, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Posiadamy nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również wiedzę i doświadczenie, co pozwala nam fachowo zrealizować każde zlecenie.

W jaki sposób wykonywana jest niwelacja terenu?

Proces niwelacji terenu rozpoczyna się od usunięcia wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej, czyli humusu. Jest to ważny składnik gleby, którego nie wywozimy, lecz wykorzystujemy w końcowym etapie prac, np. podczas zakładania ogrodu. Kolejnym krokiem jest dokonanie pomiarów z zastosowaniem precyzyjnego sprzętu. Dopiero teraz można przejść do wyrównywania powierzchni gruntu i odpowiedniego jej ukształtowania z zastosowaniem maszyn budowlanych. Wszystkie prace realizowane są zgodnie ze wcześniejszymi obliczeniami. Wykonywane są docelowe spadki podłużne i poprzeczne w taki sposób, aby wszystkie warstwy podbudowy miały taką samą grubość w każdym miejscu powstającego placu. Niekiedy konieczne jest usunięcie nadmiaru gruntu, z kolei innym razem trzeba uzupełnić ubytki według rzędnych wysokościowych wytyczonych we wcześniejszym etapie.

W praktyce prace mogą być realizowane w różny sposób — w zależności od planowanego wykorzystania działki. Wiele zależy między innymi od tego, czy na danym terenie powstanie dom, czy też droga. Kolejnymi czynnikami determinującymi zakres prac jest wielkość działki oraz specyfika robót planowanych po niwelacji.

 

 

 

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246