Na każdej budowie nie może zabraknąć piasku, który stanowi materiał do wykonania tynków, fundamentów czy betonu. Odpowiedni rodzaj tego kruszywa wpływa na wytrzymałość całego budynku. Skąd więc można pozyskać ten surowiec? W jakich sytuacjach trzeba posiadać koncesję na jego wydobycie?

Koncesja na wydobycie piasku

Piasek jest zaliczany do najdrobniejszych kruszyw budowlanych, który obok żwiru i pospółki, stanowi podstawowy element na każdej budowie. Jest on stosowany do wytworzenia betonu, różnego rodzaju zapraw oraz do obsypywania fundamentów. Wymaga specjalnego miejsca na działce, na którym powinien być składowany. Jednak należy pamiętać, że wydobycie piachu na budowę jest regulowane przez Prawo geologiczne i górnicze. Według niego w przypadku działalności gospodarczej do składowania tego kruszywa niezbędna jest koncesja zawierająca środowiskowe uwarunkowania oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument nie jest konieczny dla osób fizycznych, które wydobyty piasek ze swojej działki chcą przeznaczyć jedynie na własne potrzeby bez możliwości sprzedawania oraz oddawania np. do budowy domu.

Gdzie jeszcze można dostać niezbędne kruszywa na budowę?

Warto jednak zaznaczyć, że na większości działek budowlanych w Polsce znajdują się gliny piaszczyste oraz piaski gliniaste, które nie nadają się do robienia zapraw i betonu. Aby uniknąć nieczystości w potrzebnych materiałach budowlanych można zamówić takie kruszywo w kopalniach. Posiadają one różnego rodzaju piaski o konkretnym zastosowaniu, które są wydobywane za pomocą nowoczesnych sprzętów. Na budowie sprawdzą się:

 

  • piasek zasypowy
  • piasek rzeczny (inaczej nazywany płukanym)
  • piasek siany
  • pospółka piaskowo-żwirowa
  • piasek kwarcowy

 

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246