Zaawansowane technologicznie maszyny budowlane sprawiają, że zadania, które kiedyś były czasochłonne i trudne do przeprowadzenia, dzisiaj mogą być wykonane bez większych przeszkód. Warto jednak pamiętać, że zarówno wykorzystywanie, jak i transport maszyn budowlanych - takich jak koparki, dźwigi, spychy - wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości przepisów prawnych. Szczególnie drugi element, czyli transport, jest zadaniem, które należy powierzyć profesjonalistom. Głównym tego powodem są duże rozmiary maszyn, ich niestandardowe wymagania i konieczność spełniania wymogów prawnych. O czym należy więc pamiętać? Jak w świetle prawa wygląda transport maszyn budowlanych? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Wymagania prawne a transport maszyn budowlanych

Niektóre maszyny budowlane mogą przemieszczać się same - chodzi szczególnie o pojazdy wyposażone w koła i gąsienice. Warto jednak podkreślić, że ich samodzielne poruszanie się po drogach jest często nieopłacalne i bardzo uciążliwe, zarówno dla osoby prowadzącej pojazd, jak i dla innych uczestników ruchu. Co więcej, takie rozwiązanie nie należy do standardowej procedury i nie jest możliwe w każdej sytuacji. Na uwagę zasługują szczególnie długie trasy, które wymagają zastosowania odmiennych rozwiązań. Dużą rolę odgrywa także wielkość i masa maszyn, czyli czynniki, które mogą stać się przyczyną poważnych uszkodzeń nawierzchni. 

Należy pamiętać, że w Polskim prawie zawarto wymagania dotyczące przewozu i transportu maszyn budowlanych. W odpowiednich ustawach znajdziemy m.in. informacje o sposobie załadunku, rozładunku, dopuszczalnych wymiarach, a także masie całkowitej pojazdów. Co ważne, każdy kraj może posiadać własne regulacje w tym zakresie. 

Dobór właściwego środka transportu

W jaki sposób można więc przetransportować maszyny budowlane? Dwa główne rozwiązania to zastosowanie odpowiedniej naczepy lub skorzystanie z transportu niskopodwoziowego. Pierwsze rozwiązanie wykorzystywane jest w przypadku maszyn, które są nieco mniejsze, a co za tym idzie - lżejsze. Ich zamontowanie na naczepie wymaga jednak dużego doświadczenia i dokładności. Mocowanie odbywa się przy użyciu specjalnych łańcuchów lub pasów transportowych, a także klinów umieszczanych pod kołami, które uniemożliwiają przemieszczanie się załadunku. Aby umieścić maszynę na naczepie, wykorzystywane są różnego rodzaju wciągarki i HDS-y. Co ważne, niekiedy wskazane jest dokonanie demontażu poszczególnych części - jeśli to możliwe - takich jak łyżka koparki i inne elementy osprzętu. 

Drugie rozwiązanie, czyli transport niskopodwoziowy wykorzystywany jest w przypadku bardzo dużych, zaawansowanych technologicznie pojazdów. Większość stosowanych przyczep niskopodwoziowych posiada dodatkowo odpowiedni najazd, który usprawnia proces załadunku.

Podczas dokonywania wyboru środków transportu należy pamiętać o tym, że:

 • konieczne jest przestrzeganie wszystkich przepisów bezpieczeństwa,
 • należy sprawdzić rzeczywistą wagę maszyny,
 • konieczne jest upewnienie się, czy pojazd nie będzie wywierał zbyt dużego nacisku na osie, 
 • maszynę należy umieścić tak, by wystawała nie dalej niż dwa metry za naczepę i nie dalej niż pół metra przed naczepę,
 • w całym procesie konieczne jest wykorzystanie pojazdu z certyfikatem i systemów mocowań z homologacją,
 • pod uwagę należy wziąć specyfikę maszyny, jej ciężar i dodatkowy osprzęt,
 • duże znacznie ma długość i jakość trasy, którą będziemy pokonywać.

Nasza oferta

Jeśli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest transport maszyn budowlanych, skorzystaj z naszej oferty. Dołącz do grona setek zadowolonych osób, które przekonały się, że dzięki wiedzy i doświadczeniu wiemy, jak spełnić oczekiwania klientów, działając przy tym efektywnie, bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem. 

Posiadamy wyspecjalizowane zaplecze pojazdów, przeznaczonych do transportu koparek i innych maszyn budowlanych oraz przemysłowych, jak również rolniczych. Świadczymy specjalistyczne usługi przewozowe dla firm budowlanych oraz klientów indywidualnych. Zachowujemy wszelkie normy bezpieczeństwa – posiadamy niezbędne licencje, zezwolenia oraz ubezpieczenia. Warto podkreślić, że nasze naczepy charakteryzują się dużą ładownością, co sprawia, że możemy umieszczać w nich maszyny o dużych gabarytach.  

Za pomocą specjalistycznego taboru przewozimy:

 • koparki,
 • ładowarki,
 • ciągniki, inny ciężki sprzęt budowlany,
 • samochody ciężarowe,
 • maszyny i urządzenia,
 • materiały budowlane, prefabrykaty i wyroby betonowe,
 • konstrukcje stalowe,
 • szalunki,
 • inne elementy po wcześniejszych uzgodnieniach.

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246