Bardzo często zdarza się, że transport maszyny budowlanej na plac budowy to nie lada problem. Rodzaj transportu zależy od gabarytów maszyny, jej masy oraz konstrukcji, szczególnie napędu jezdnego.  Ze względów ekonomicznych bardzo często transport maszyny za pomocą jej własnego napędu nie jest opłacalny. Warto wiedzieć jak zorganizować i zaplanować transport, aby maszyna bezpiecznie dotarła na miejsce.

Przygotowanie transportu maszyn budowlanych

Część maszyn budowlanych może przemieszczać się samodzielnie z wykorzystaniem własnych kół lub gąsienic. Jednak jest to możliwe, a przede wszystkim opłacalne, tylko wtedy, gdy są to krótkie dystanse. Gdy maszyna budowlana nie posiada własnego napędu lub dystans jest niemożliwy do samodzielnego pokonania, należy przewieźć ją na przyczepie umożliwiającej transport maszyn budowlanych. Najważniejsze jest wtedy poprawne załadowanie maszyny oraz bezpieczne jej zamocowanie. Bezpieczne mocowanie wykonuje się przy pomocy łańcuchów zabezpieczających lub pasów transportowych. Pod kołami należy zamocować kliny, które będą stabilizować i uniemożliwiać przemieszczanie maszyny. Aby załadować poprawnie maszynę budowlaną, wykorzystuje się wciągarki lub HDS-y, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe. Bardzo często niezbędna jest również niskopodwoziowa przyczepa z najazdem. Dla bezpieczeństwa własnego oraz przewożonego sprzętu należy przed transportem sprawdzić wagę maszyny, oraz jej ustawienie – nie powinna wystawać więcej niż dwa metry za naczepę oraz pół metra przed naczepę. Niektóre części maszyn budowlanych trzeba przed transportem rozmontować. Są to najczęściej łyżki koparek.

Skorzystanie z usług firmy transportującej maszyny budowlane

Jeśli transport maszyny budowlanej nie obejdzie się bez wykorzystania przyczepy, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy przewozowej, zajmującej się transportem sprzętu ciężkiego. Firma, zanim podejmie się realizacji zlecenia, musi znać wymiary i masę ładunku oraz trasę do pokonania, aby móc uniknąć wszystkich problemów wynikających z infrastruktury drogowej.

Wróć

Kontakt

P.W. "Stachyra" Stanisław Stachyra
ul. Metalurgiczna 13k, 20-234 Lublin

lp/aryhcatswp//oruib

Tel. kom.: 605 133 133
Kontenery: 665 991 515

NIP: 717-11-84-631
Regon: 430962246